Anonymní prohlížení na internetu a Tor Project

Autor: | 1. 5. 2021 | IT, Linux

Štítky: linux | tor

Brouzdání po internetu je v mnoha směrech sledováno a je fajn se podívat i na způsob, jak mohu ovlivnit anonymitu ze svojí strany. V tomto případě anonymní okno nic neřeší a je třeba přistoupit k silnějšímu řešení. A k tomuto účelu lze krásně využít Tor. Nebudu teď popisovat jak Tor funguje. Podívám se na to, jak nastavit prohlížeče tak, aby všechno fungovalo.

Instalace prohlížeče Brave

Prohlížeč Brave je založen na jádře Chromiu a tvůrci dbají na soukromí uživatele. Kromě blokování reklam a anonymního okna má prohlíže i anonymní okno přes Tor. Klávesová zkratka alt + shift + N otevře nové anonymní okno a veškerá komunikace půjde přes síť Tor. Je to jednoduchý způsob, jak Tor ihned použít. Brouzdání přes síť Tor není nijak rychlá. Toto je způsob, jak nainstalovat a používat klasický prohlížeč a tam, kde chci přístup anonymizovat, tak přepnout do anonymního okna prostřednictvím sítě Tor.

K ověření, z jaké adresy přistupujete do internetu lze použít například servery: https://www.iplocation.net nebo https://whatismyipaddress.com. Před pokračování v prohlížení si to raději ověřuji.

Tor browser

Tor Browser je prohlížeč postavený na jádře Firefoxu. Není třeba otevírat zvlášť anonymní okno. Prohlížeč při instalaci nainstaluje Tor na počítač a po spuštění se rovnou připojuje k síti Tor. Prohlížeč je určen primárně k anonymnímu prohlížení a lze si více nastavovat úroveň anonymity.

Firefox

Firefox sám o sobě nemá nijak Tor integrovaný. Přesto je způsob, jak využít i standardní Firefox pro prohlížení přes Tor. V předchozím kroku se mi do počítače nainstaloval Tor, běžící na adrese: 127.0.0.1:9050. Ve Firefoxu samotném lze nastavit, aby přistupoval k internetu přes proxy. Nastavení pak vypadá takto:

V nastavení je potřeba dohledat Nastavení sítě -> Nastavení připojení a zvolit Ruční konfigurace proxy serverů. Pak nastavit SOCKS server na 127.0.0.1:9050 a zvolit SOCKS v5. Určitě bude rozumné zapnotu i volbu: Použít proxe server pro DNS při použití SOCKS v5. Opět lze otestovat z jaké ip se připojuje prohlížeč do internetu. Tímto nastavením bude celý prohlížeč přistupovat k internetu přes síť Tor.

Závěr

Zpočátku jsem využíval ještě komplikovanější řešení. Později jsem přešel na Firefox s nastavením proxy, ale to také není moc pohodlné. Přepínal jsem mezi anonymním režimem a normálním a ve chvíli, kdy jsem přenastavil proxy, tak se mi stávalo, že jsem měl ještě otevřenou stránku, ve které jsem chtěl být anonymní. A to se přenastavením proxy změnilo, když se stránka znovu načetla. Nejlépe se mi v tuto chvíli jeví Tor Browser, který má vyčleněn čistě na anonymní prohlížení, prohlížeč není přihlášený k žádnému z mých účtů (Google, FB) a minimalizuju tak riziko chyby.

Další články