Potlačení hluku při videokonferenci pomocí NoiseTorch

Autor: | 15. 6. 2021 | IT, Linux

Štítky: desktop | linux

Docela mě zaujal malý program pro Linux na potlačení šumu z mikrofonu. Program vytváří virtuální mikrofon, ve kterém je potlačen okolní hluk. Pokud člověk tedy pracuje v rušném prostředí, má v létě otevřené okno a jde do místnosti ruch z ulice, tak se takový program může skutečně hodit, abych při videokonferencích zbytečně nerušil okolí.

Instalace

Instalace je krásně popsána na těchto stránkách. Software je napsaný v jazyce GO, nicméně není třeba nic kompilovat. Stačí stáhnout binární verzi z Githubu, rozbalit do domovského adresáře, kde se překopíruje obsah do složky ~/.local/bin, přiřadit práva a je přichystáno pro první spouštění.

tar -C $HOME -xzf NoiseTorch_x64.tgz
gtk-update-icon-cache
sudo setcap 'CAP_SYS_RESOURCE=+ep' ~/.local/bin/noisetorch

Nastavení

Po instalaci je aplikaci nutné spustit. Nechal jsem přednastavené hodnoty a kliknu na tlačítko Load NoiseTorch. Voice Activation Threshold jsem nechal 95% a je v mém prostředí dostatečná. Pokud budu v rušnějším prostředí, budu muset procenta patrně snižovat.  Když je aplikace aktivní, zobrazuje se zelený nápis NoiseTorch active.

V aplikacích je třeba myslet na to, který mikrofon zapnout

Když jsem chtěl otestovat vstup z mikrofonu v Audacity, musel jsem v nastavení systému prohodít vstupní zařízení na NoiseTorch, aby šel vstup právě z tohoto virtuálního mikrofonu. Při webových aplikacích jako je například Google Meet je také v nastavení potřeba zvolit správné vstupní zařízení. Jinak půjde vstup z klasického mikrofonu a budete se divit, proč software nefunguje.

U Google Meetu jsem nastavil pouze mikrofon – reproduktory ne, tyj sme nechal výchozí i když se zobrazuje varování. Perfekcionisté to hold budou muset zkousnout, stejně jako já.

Problémy, se kterými jsem se setkal

Po použití budu NoiseTorch vypínat. Nevím totiž jak se mi to podařilo, ale když jsem měl odpojené sluchátka a zapnutý NoiseTorch, tak zničeho nic chytl systém takovou zpětnou vazbu, až mě to vystrašilo. A tomu budu raději předcházet.

Dále je dobrý si uvědomit, že zvuk z mikrofonu je mírně zpožděný. Může být cca 100ms. Je to napsáno v dokumentaci. U her to problém bude, na konferenci a videu by nemusel být.

V neposlední řadě jsem si při testování všimnul, že jak se snaží aplikace vyčistit zvuk, tak občas zkrátí začátek mluvení a konec. Takže když řeknu „jedna“, tak ukousne kousek doby kdy zní písmeno j a kousek doby, kdy zní písmeno a. Uvidím ještě, jak na to bude reagovat moje okolí, ale dokážu si představit, že pokud bych mluvil v cizím jazyce, tak to může být pro druhou stranu problém. Či naopak, kdyby software použila druhá strana a mluvila na mě v cizím jazyce, tak mi to může způsobit problémy při porozumění.

Další články