Přizpůbobení desktopu Gnome v Ubuntu 18.10

Autor: | 10. 5. 2019 | IT, Linux

Štítky: desktop | gnome | linux | ubuntu

Po výchozí instalaci Ubuntu mi v Gnome schází přehledy, na které jsem zvyklý. Zároveň levý panel v Unity mi přinejmenším silně nevyhovuje. Dříve jsem to řešil instalací různých desktopů – například Ubuntu Mate, nebo distribuce Ubuntu Gnome. Tentokrát se mi při nové instalaci Ubuntu 18.10 podařilo najít článek s rozšířeními (Gnome extensions), které mi pomohly předělat výchozí instalaci do pro mě použitelné podoby. Ne všechny rozšíření z článku jsem použil a některá jsem si ještě dohledal. Sepisuji tedy odkazy na rozšíření, která jsem použil pro přizpůsobení svého desktopu.

Nainstalovaná rozšíření

 1. Dash To Dock
  Nejprve jsem zmenšil ikony levého panelu v Unity a změnil umístění panelu na dole uprostřed.
 2.  Applications Menu
  Přidává menu s aplikacema v levém horním rohu.
 3. No Topleft Hot Corner
  Vypne zobrazování aplikací, pakliže najedete myší do levého horního rohu.
 4. AlternateTab
  Jsem hodně zvyklý používat klávesová zkratky. Zejména pro přepínání oken používán zkratku Alt + Tab. Unity bohužel seskupuje jednotlivé instance programu a tak ve chvíli kdy máte otevřené 2 okna nějakého programu (například Firefox), tak jsou okna seskupené a zkratka Alt + Tab se chová jinak, než je zvyklostí. Toto rozšíření brání seskupování oken jedné instance při použití Alt + Tab.
 5. Place Status Indicator
  Přidává menu Místa do horního panelu.
 6. Open Weather
  Přidává aktuální počasí do horního panelu.
 7. Wifi Signal Strength Monitor
  Přidává na horní panel informaci o tom, jaký máte signál k wifi. Pozor – nevypisuje rychlost s jakou jste připojeni k internetu, ale k wifi routeru.
 8. Window List
  Zabrání seskupování oken a zobrazuje na monitoru právě spuštěné instance programů.
 9. Cpufreq
  Přidá na horní panel možnost přepínat frekvenci procesoru. Zkoušel jsem vícero rozšíření, které to umožní. V Ubuntu 18.10 mi ovšem fungovalo pouze toto.
 10. System-monitor
  Velmi užitečné rozšíření, které v horním panelu graficky zobrazuje využití systémových prostředků, jako je například CPU, síť, disk či informace o tepelném zahřívání PC. Opět jsem zkoušel vícero rozšíření a toto jediné mi fungovalo.
 11. Dash to panel
  Užitečné rozšíření pro nastavení horního panelu. Objevil jsem ho při přechodu na Ubuntu 19.10.

Další články